Invalidsko društvo oseb s stomo
30. May 2017

Srečanje prostovoljcev in predsednice Sekcije medicinskih sester v eneterostomalni terapiji

V torek, 30. maja, smo v  dvorani na Parmovi ulici 53 v Ljubljani organizirali srečanje prostovoljcev Invalidskega društva ILCO Ljubljana. Poleg izmenjav izkušenj in dogodkov na terenu smo posvetili precej časa razgovoru z diplomirano medicinsko sestro, predsednico Sekcije medicinskih sester v eneterostomalni terapiji, ki je tudi patronažna sestra, gospo Renato Batas. Pogovarjali smo se o naših izkušnjah ter jih primerjali s prakso patronažnih sester na domu in prakso enterostomalne terapije v bolnišnici. Dotaknili smo se nekaterih konkretnih težav oseb s stomo: od vnetij kože ob stomi, psihičnih težav pri bolnikih in svojcih po operaciji, sprejemanje stome in življenja z njo.

Renata nam je bolj podrobno opisala delo patronažne sestre ET s stomo, nam opisala razna vnetja ter predstavila proces učenja menjave pripomočkov za oskrbo stome.
Povedala nam je tudi, da patronažna sestra na terenu ne skrbi samo za osebe s stomo, ampak mora opraviti tudi vso drugo nego (previjanje ran, poškodb, obiski dojenčkov in podobno).

Seveda smo nekaj besed namenili tudi pripomočkom za nego stome, ki so dostopni v Sloveniji.

Ugotovili smo, da moramo društva ILCO in ET sestre še poglobiti sodelovanje in si natančno razdeliti delo, saj še vedno velja, da strokovni del nege stome opravljajo samo ustrezno izobražene medicinske sestre, mi pa lahko novo operiranim osebam s stomo razložimo, kakšne izkušnje smo imeli sami in jim ob težavah z vnetji in podobno svetujemo, naj se obrnejo na zdravstveno osebje. Le tako lahko veliko pripomoremo k boljšemu psihofizičnemu počutju novo operiranih.

Ko bolnik dobi stomo, zdravstveno osebje poskrbi predvsem za njegovo fizično počutje, za psihično pa poskrbimo mi, prostovoljci ILCO društev, ki smo se pred časom tudi sami ubadali z občutki nemoči, tesnobe ob spremembi na telesu in dvomi, da bomo še kdaj zaživeli kvalitetno življenje. Prav zato lahko svetujemo, kako se spoprijeti s temi strahovi in jih premagati. S svojimi dolgoletnimi izkušnjami s stomo, njeno nego in pripomočki smo tudi vir koristnih informacij, ki novo operirani osebi s stomo pomaga, da hitreje najde ustrezno rešitev zase.

Prav zato so srečanja in redno sodelovanje z zdravstvenimi službami zelo koristni za obe strani, saj se ena od druge učimo in tako boljše poskrbimo za osebe s stomo.


GALERIJA